Taşıt/müşteri  tanıma sistemleri ile akaryakıt sektörü ilk defa 1996 yılında tanışmıştır.

Müşterilerin her gün fiyat hassasiyetini arttırması, filo yöneticilerinin araçlarındaki yakıt tüketimini daha sık kontrol etme ihtiyaçları, sürekli gelişen teknolojiyle müşerilere sağlanan kolaylıklar da titiz çalışan filo yöneticilerini bu sisteme doğru yönlendirmiştir. Bu açıdan bakıldığında dağıtım şirketleri açısından da müşteriye sunulan  çok önemli bir ürün haline gelen Taşıt/müşteri tanıma sistemlerini sektöre ilk defa tanıtan “Taşıt Tanıma Sistemi” markası  ile Shell olmuştur.

Son 5 senede Türkiye ‘de akaryakıt  sektörüne liderlik eden firmalar bu gelişmelere kayıtsız kalmayarak, sürekli büyüyen taşıt/müşteri  tanıma satışlarına Shell “Taşıt Tanıma Sistemi”, Petrol Ofisi “Automatic” , BP Taşıtmatik , Opet “Otobil”  ve Total “Yakıtmatik” markaları ile de liderlik etmişlerdir.

Tüm Türkiye’ de 2014 yılında toplam olarak 2.353.218 ton satış taşıt tanıma ile yapılmıştır. Taşıt/müşteri tanıma sistemleri pazarında 2011’den günümüze yaklaşık %62 lik bir büyüme görülmektedir. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu ’nun en son yayınladığı yıllık rapor olan 2014 yıllık raporunda ifade edildiği gibi dağıtım şirketlerinin bayilerine yaptığı motorin ve benzin toplam satışının %12,63’ü son tüketiciye taşıt tanıma sistemleri aracılığıyla yapıldığı ve bunun da %95’i motorin grubu ürünleri olduğu  belirtilmiştir.