taşıtmatik_sistemi_faturalandırma

Faturalandırma ve Ödeme

Faturalandırma,

BP, BP Taşıtmatik sistemi üzerinden yapmış oldukları akaryakıt alımları için müşterilerine – ödeme modeli ister DBS isterse kredi kartı olsun-  10 günde bir, her ayın 10, 20, 30/31′ inde fatura keser ve ekinde bir adet Fatura Detay Raporu gönderir. İstenirse faturalara ve  raporlara www.bptasitmatikonline.com dan müşteriler diledikleri zaman ulaşabilirler.

Ödeme,

      1- DBS sistemi ile ödeme:

Müşteriler Akbank, İşbankası, Yapı Kredi ya da Garanti bankalarının birinde BP Taşıtmatik ödemeleri için DBS (Kredili Doğrudan Borçlandırma Sistemi) hesabı açtırır. Faturalar otomatik olarak BP tarafından tahsil edilirken; müşteriler fatura kesim tarihinden 5 Gün sonra, her ayın 15, 25 ve takip eden ayın 5’ inde bankaya ödeme yapar. Ödeme günü Cumartesi, Pazar veya Resmi Tatil Günlerine tekabül ettiği taktirde, takip eden ilk iş günü yapar.

      2- Kredi Kartı ile ödeme:

Müşterinin sistemdeki tanımlamaları tamamlandıktan 1 gün sonra müşteriye sistem tarafından otomatik olarak üretilen ve sadece bu müşterinin hesabını aktif edecek Akbank kredi kartı şifre giriş ekranı gönderilir. Sistem Akbank’ın sanal pos sistemidir. Müşteri; AMEX, bankamatik ve ek kartlar dışında herhangi bir bankanın visa/master card ını sisteme tanımlayabilir. Gelecek olan maildeki linke girerek müşteri sisteme kullanmak istediği kredi kartı bilgilerini kaydeder.

Sisteme kaydedilecek kartların kabul edilmesi için aranan şartlar;

  • Sanal Kart olmaması
  • Kartın İnternet alışverişine açık olması
  • 3D Secure olması

Kredi kartı ile yakıt alan müşterinin her aracı istasyonda yakıt alırken , her alımda herhangi bir kredi kartı ile yapılan alışveriş gibi kredi kartından tutar çekilir. Ancak bu işlem müşterinin tanımlamış olduğu aracın tipine göre ön provizyon sistemi ile çalışmaktadır. Müşterinin kart güvenliği için sistemde otomatik olarak Binek Tipi araç için günlük 250 tl Kamyon/Kamyonet/Otobüs vb ticari araçlar için 500 tl limit tanımlanmıştır. Müşteri sisteme tanımlayacağı araçlara herhangi bir limit tanımlaması yapmadıysa sistem otomatik olarak arac yakıt alımına gittiğinde 250 veya 500 tl ön provizyon sorgulayacaktır. Bu miktarların altında yapılacak alımlar için yine bu standart limitler banka tarafından bloke edilecektir. Aradaki fark bankanızın işleyişine uygun sürede blokaj kaldırılarak kartınıza iade edilir. Bankaların Ön Provizyon serbest bırakma süresi, her banka için ayrı olup, bu süreçden BP Petrolleri A.Ş’nin herhangi bir tasarrufu bulunmamaktadır. Örnek; 250 Tl’lik Ön Provizyonla alınan 90 tl’lik yakıt Müşterinin banka ektresinde 250 tl ön provizyon olarak görünür ilgili alım aynı gece iskontolanarak tahsilat olarak müşterinin banka kayıtlarına geçer. Ön Provizyon farkı olan 160 tl bankanın serbest bırakacağı tarihe kadar müşterinin limitine ilave edilmez .(Bu konu banka ile müşteri arasında geçen bir süreçdir)

Limit tanımlamaları müşterinin kontrolündedir ve istenilen miktarda ve sıklıkta azaltılıp, arttırılabilir. Sistemde tanımlanan limit kadar ön provizyon alınır. Örnek olarak; Müşteri tanımladığı aracın standart limitini değiştirerek günlük 50 tl limit tanımlarsa , sistem 250 ya da 500 tl yerine 50 tl ön provizyon alacaktır.

Kamyon/Kamyonet/Otobüs benzeri ağır vasta araçlarda 500 tl’nin üzerinde yakıt alımı yapılacaksa ve müşteri tarafından 500 tl üzerinde limit tanımlanırsa; her 500 tl’lik alım için ayrı ayrı provizyon alınacaktır. Yani 500 tl dolum yapıldıktan sonra, pompa çıkarılıp tekrar takılacak ve provizyon alınması gerekecektir.

Kredi Kartı limit bilgileri bankalar tarafından tarafımıza iletilmediği için sistemde araç için tanımlanan limitin altında kartta limit kaldıysa sistem bunu yetersiz görecek ve yakıt alımı yapılamayacaktır. Kredi kartı limiti Sistemde araç için tanımlanmış limitin altında ise kredi kartında kalan limit tutarı kadar alım yapılamaz. Örnek; araç için 100TL limit tanımlandıysa ve kredi kartında 80 TL limit kaldıysa araç 80 TL lik de olsa yakıt alamaz. Bu durumda kredi kartında kalan bakiye kadar sistemde araç limiti değiştirilip alım yapması sağlanabilir. Bu müşteri tarafından yapılır.

ZAMAN KAYBETMEYİN

İSKONTO ORANINIZI HEMEN ÖĞRENİN

Adınız
Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Telefon Numaranız
Aylık yakıt tüketiminiz

BP Taşıtmatik nedir? –BP Taşıtmatik Nasıl Çalışır?  BP Taşıtmatik Raporlama  Teklif Oluştur

taşıtyakitsistemi_müşteri_hizmetleri

Faturalandırma ve Odeme